Celjenje kosti po zlomu je proces nastajanja nove kosti, ki bo zapolnila vrzel, ki je nastala pri zlomu. Vsakega poškodovanca zanima, kako celjenje po zlomu POSPEŠITI.
Zlom kosti sodi med hude poškodbe, ki jo spremlja bolečina in ovirana mobilnost bolnika. Zato si vsak želi hitrejše celjenje kosti po zlomu. Kaj lahko storimo sami pri tem?

Zakaj se zlomi kost?

Kost se zlomi zaradi prevelike sile na kost in pride do preloma ali poka kostne strukture. Zlomljena kostna struktura se lahko naravna operativno ali s pomočjo mavca, čim bližje, in prične se proces celjenja kosti po zlomu.
Poznamo več vrst zlomov, v grobem jih delimo na dve skupini:

  • odprti zlom, ko kostna struktura predre kožo in kost je vidna na površini;
  • zaprti zlom je tisti, ko kostna struktura ne predre kože.

Pri obeh vrstah zlomov je značilno, da se poleg kosti poškodujejo tudi ostale mehke strukture. Prisotna je huda bolečina. Preberite kakšni so še drugi znaki pri zlomu kosti.

celjenje kosti po zlomu

Hitro celjenje kosti po zlomu je proces nastajanja nove kosti, ki si jo vsak želi po nesreči.

Dejavniki tveganja za zlom kosti

Obstajajo dejavniki tveganja za zlom kosti na katere nimamo vpliva, kot so:

  • genetski dejavniki zaradi dedne zasnove ( diabetes tipa 2 )
  • vpliv okolja (ekološka situacija v kraju bivanja);
  • osteoporoze…

In dejavniki, ki tudi vplivajo na kosti in splošno zdravje in imamo vpliv na njih in bi bilo dobro, da jim dajemo poseben pomen, ker so dejavniki za zlom kosti:

  • nizka stopnja intenzivnosti in pravilnosti vadbe;
  • slabe navade ( kajenje, droge );
  • adrenalinski športi…

Znano je tudi, da zlomi kosti s starostjo postanejo pogostejši.

Znaki zloma kosti

Včasih, ko gre za notranji zlom kosti, človek ne ve ali gre le za zvin ali je kost zlomljena. Kadar gre za odprti zlom, tega dvoma ni, ker že na pogled vemo, da je kost zlomljena. Znaki zloma kosti oziroma, kako vemo, da je kost zlomljena:

  • oteklina;
  • bolečina, še posebno ob pritisku;
  • škrtanje kostnih odlomkov;
  • oslabljena ali odvzeta gibljivost.

Pri otrocih, ko so kosti mlade, so včasih znaki zloma manj razvidni. Pri otroku, ki je utrpel poškodbo, moramo biti še posebno pozorni in ga opazovati. Če ugotovimo, da pri splošnih opravilih ali pri športu, poškodovanega dela ne uporablja kot prej, je možnost, da je kost zlomljena ali počena, velika. Peljite ga k zdravniku, ki bo s slikanjem ugotovil ali je res.
Pri otrocih je pogost tudi stresni zlom, za katerega značilno, da pride do poke kosti, zaradi nenehnih mikroskopskih poškodb. To se pogosto zgodi pri športu.

Primer stresnega zloma: 14. letni gimnastičar ima treninge 5x na teden in izvaja vaje večinoma na rokah. Roke so preobremenjene in zaradi nenehnih velikih pritiskov, poči kost v zapestju. To imenujemo stresni zlom, ki je lahko za las tanka poka v kosti, vendar povzroča bolečino, sploh pri obremenitvi. Zato je pomemben počitek in čas, da se kost v popolnosti zaceli, da nastane čez poko v kosti, nova kost.

Najpogostejši zlomi kosti

Najpogosteje se pri človeku zlomijo kosti rok in nog. Je pa res, da se najpogostejši zlomi razlikujejo med odraslimi in pri otrocih.
Tako se pri odraslih najpogosteje zlomi koželjnica, stegnenica, gleženj, kolk.

Preberite tudi: morda bi vas zanimala hitrejša rehabilitacija po zlomu kolka, ki je ravno tako pogost zlom pri odraslih, še zlasti pri starejših. Ko se zlomi kolk, je rehabilitacija dolg proces, še posebno za starejšo osebo. Starost je pri zlomu kolka najpogostejši vzrok za zlom, saj so starejše kosti nagnjene k osteoporozi ( krhkost kosti ).

Pri otrocih so najpogosteje zlomijo te kosti: podlahtnica, nadlahtnica, ključnica.

celjenje kosti po zlomu

Celjenje kosti po zlomu gležnja, ki je eden od pogostih zlomov pri odraslih, je hitrejše z magnetno terapijo. Več si preberite na: rehabilitacija po zlomu gležnja

Zdravljenje zloma kosti je konzervativno, ko se kost naravna in se pusti, da se zaceli ali operativno, ko s pomočjo vijakov, ploščic namestijo zlomljeno kost, ter z mavcem imobilizirajo, da se kost zaceli.

Kaj lahko storimo, da bo celjenje kosti po zlomu hitrejše?

Če imate počena rebra in ne ogrožajo notranjih organov, se vedno pustijo, da se zacelijo po naravni poti, saj vam jih ne morejo vstaviti v mavec. Počena rebra povzročajo hudo bolečino, saj vsak premik telesa vključuje premik prsnega koša. Tudi, ko dihamo se nam, skupaj s prsnim košem, premikajo rebra. Ko so rebra počena, to vsekakor boli. Več o takšni poškodbi preberite na obarvani povezavi.

Da bi bilo celjenje kosti po zlomu hitrejše je tukaj nekaj napotkov:

  • prehrana: za regeneracijo poškodovanih kosti se prehrani dodajo živila, ki vsebujejo beljakovine ( jajca, mlečni izdelki) ter meso (goveje, svinjsko), žita in zelenjavo,
    Kalcij je glavni element v sledovih za kostno tkivo, ki podpira njegovo stanje, ščiti pred osteoporozo in je potreben za celjenje kosti po zlomih. Kalcij v zahtevani količini je v mleku in mlečnih izdelkih.Vendar kalcij ne more opravljati svoje funkcije brez zadostne količine vitamina D, ki se sintetizira pod vplivom sončne svetlobe v koži.
  • mirovanje: bolj kot bo zlomljena kost mirovala, večji bodo napredki pri celjenju,
  • magnetna terapija: dokazano pospešuje celjenje kosti po zlomu, saj nova kost hitreje nastaja ( 1 )

Celjenje kosti po zlomu z magnetno terapijo = hitrejše celjenje

Celjenje kosti po zlomu se z magnetno terapijo zaceli hitreje ( 2, 3 ). To so dokazale klinične raziskave že leta 1981, pod vodstvom C. A. Bassett, ko so dokazali, da so se s pomočjo pulzirajoče elektromagnetne terapije zlomi, ki se niso dobro celili, dokončno zacelili. V klinično raziskavo je bilo zajetih 58 zlomov dolgih kosti, ki se niso zacelile od 16 tednov do pol leta. Z pulzirajočo elektromagnetno terapijo so se kosti zacelile dokončno.

celjenje kosti po zlomu z magnetno terapijo

Celjenje kosti po zlomu z magnetno terapijo je hitrejše. Več o tej vrsti terapije si preberite na povezavi>>magus.si

Magnetna terapija je vrsta fizikalne terapije, ki jo poznamo iz zdravstvenih domov, toplic in rehabilitacijskih centrov. Magnetna terapija Magus je narejena v Sloveniji in se uporablja v zdravstvenih zavodih, kot tudi pri uporabnikih doma. Magus je v obliki blazine, ki deluje na osnovi magnetnega polja in nizkih frekvenc in je terapija brez neželenih stranskih učinkov.
Aparat ima prav poseben program za zlom kosti, ki traja 30 minut in odrasla oseba lahko naredi dve terapiji na dan. Uporaba magnetne terapije se lahko začne takoj po zlomu, četudi imate nameščeno longeto ali mavec. Magnetno polje prodira čez ves material, to je vedel že Nikola Tesla. Ob terapiji se nič ne občuti, ne povzroča bolečine ali kaj podobnega. Je varna in učinkovita metoda, ki je namenjena tako otrokom kot starejšim.

Fizik Lechner in zdravnik Krauss sta v 60. letih 20. stoletja medicinski znanosti poročala o 80% hitrejši celitvi zlomov pri uporabi elektromagnetnega polja. Njihove rezultate je potrdil Basset leta 1982. Od takrat sledimo v medicini masovni uporabi magnetne terapije pri zapletenem zdravjenju zlomov, Sudekove bolezni, itd.

Dobra praksa hitre rehabilitacije po zlomu z magnetno terapijo

»Po hudi poškodbi (zlom golenice) je bil 16 letni, aktivni odbojkar operiran. Vstavili so mu vijake in namestili longeto. Dva meseca ni smel obremeniti poškodovane noge. Po prihodu iz bolnišnice je bilo njegovo splošno stanje in počutje precej slabo.
Za magnetno blazino Magus smo izvedeli na spletnih straneh. Najeli smo jo za 6 tednov.
Osebna dostava, razlaga uporabe in predvsem odnos s strani podjetja Magus je zelo dobra.
Že po dveh dneh uporabe se je splošno počutje zelo izboljšalo. Telo se je hitreje regeneriralo. Tudi kontrola pri kirurgu je pokazala, da je bila kost po enem mesecu praktično zaceljena. Priporočamo.«

VIR ( 1 ): Klinična študija v angleškem jeziku: sciencedirekt

VIR ( 3 ): Študija na povezavi