Spodaj opisujemo kakšna strešna kritina je primerna za minimalen naklon.
Kakšna strešna kritina je primerna za minimalen naklon? ( kakšne strehe poznamo)
Glede na naklon ostrešja se strehe razvrščajo v štiri skupine:
- ravne strehe (nagib do 5°),
- položne strehe (nagib 5 – 25°,)
- strme strehe (nagib 25 – 40°),
- zelo strme strehe (nagib 40 – 60°).
Še ne dolgo nazaj je veljalo, da morajo imeti hiše dvokapne strehe z naklonom od 35 do 45 stopinj, novi urbanistični načrti pa dovoljujejo tudi ravne strehe ali strehe z manjšimi nakloni.
Strehe z majhnim naklonom seveda zahtevajo strešno kritino, pri kateri zaradi majhnega nagiba ne bo prišlo do vdora vode. Takšno učinkovitost omogoča prav minimalni naklon pločevinaste strehe.
Streha z nizkim naklonom potrebuje strešno kritino, ki je izdelana iz večjih posameznih elementov. Kolikor je bolj strma streha, pa so primerni strešniki čim manjših dimenzij. Posledično s tem, je za položnejše strehe primernejša kovinska kritina, manj pa opečna ali betonska kritina.
Top hint: Strešne kritine Majde
Različna strešna kritina za vsak naklon
- Za minimalni strešni naklon je primerna trapezna kritina ali valovita pločevina.
- Za strešni naklon od 8° naprej je primerna pločevinasta kritina v enem kosu (v obliki strešnika).
- Pločevinasto kritino s posipom se vgrajuje na strehe z naklonom večjim od 10°. Strehe z več kot 15° naklonom se lahko prekriva z opečnimi strešniki. Za streho z betonskimi strešniki pa je najmanjši možen naklon 17°.
Strešna kritina in način pokritja
Pri izbiri strešne kritine moramo upoštevati skladnost z okoljem, trajnost strešne kritine, način vgrajevanja, možnost popravila, ugodnost bivanja, možnost odstranitve in tudi ceno.
Izbiro strešne kritine prvenstveno določa naklon strehe. Pri strehah z manjšim naklonom postanejo problematični stiki med posameznimi elementi, saj voda tu dalj časa zaostaja in tako prihaja do zamakanja. Pri strehah z nižjim naklonom se zato pod kritino vgradi za vodo neprepusten sloj, t.i. sekundarna kritina, ki morebitno vodo, ki prodre skozi kritino, odvede s strehe, da ne more poškodovati konstrukcije. Ločimo dve vrsti pokritja strehe:
- tesnjeno pokritje,
- odvajalno pokritje.
Tesnjeno pokritje streho povsem zatesni in voda nima dostopa pod kritino (ravne strehe in strehe z nizkim naklonom).
Odvajalno pokritje pa odvaja vodo od slemena proti kapu (luskasta kritina). Da lahko voda neovirano odteka, je potreben večji naklon strehe. Polagamo jo na leseno podlago, po navadi na strešne letve ali opaž, narejen iz suhih desk. Razmik med posameznimi letvami, njihovo dimenzijo, dolžino škarnikov je pogojen z samo kritino.
Oglejte si še: Materiali, primerni za različne vrste strešnih kritin
Oznake besedila: Kakšna strešna kritina je primerna za minimalen naklon?